Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować o zbliżających się koncertach, a także gdzie i z kim ostatnio występowaliśmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Jeśli nie oznaczone inaczej - Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

Nadchodzące koncerty otwarte:
4 października 2024 - Włocławek, Centrum Kultury Browar B., "Maria Koterbska - Na karuzeli wspomnień" (bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/455484)
5 października 2024 - Poznań, Teatr Apollo, "Cafe Bodo" (bilety: https://adria-art.pl/repertuar/326/koncerty-cafe-bodo)
10 października 2024 - Chojnice, Chojnickie Centrum Kultury, "Maria Koterbska - Na karuzeli wspomnień" (WYPRZEDANE)
9 listopada 2024 - Słubice, Collegium Pollonicum, "Grupa MoCarta Symfonicznie" (szczegóły: https://www.facebook.com/events/524991559913116/)

 

1 września 2024 roku wzięliśmy udział w prawdziwie niezwykłym wydarzeniu - otoczeni 188 trumnami w chojnickiej Bazylice daliśmy koncert pełen zadumy i wzruszenia, aby uczcić ofiary zbrodni sprzed prawie 80 lat. Niedawno w chojnickiej Dolinie Śmierci odkryto ok. 700 ciał i dzięki zaangażowaniu wielu osób, wreszcie doprowadzono do ich godnego pochówku. W przeddzień uroczystego pogrzebu daliśmy więc koncert, na którym rządziły utwory będące swoistą modlitwą poprzez muzykę. Nasz kwintet wykonał kompozycje takich mistrzów jak Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel czy Fryderyk Chopin. Śpiewała także znakomita mezzosopranistka, Justyna Gęsicka, która poruszyła serce niejednego słuchacza, a w oczach obecnych dojrzeliśmy łzy. Emilia Czekała zapowiadała poszczególne utwory nawiązując do wydarzeń, które sprowokowały to wyjątkowe spotkanie. Było to bez wątpienia jedno z najbardziej emocjonalnych wydarzeń w naszym koncertowym życiu! Artykuł wraz z fragmentami video i zdjęciami znaleźć można na stronie Dziennika Bałtyckiego.

fot. Maria Sowisło

31 sierpnia 2024 roku w pięknym stylu zakończyliśmy festiwal Fontanna Muzyki, który cieszy bydgoskich melomanów w każdą sobotę sierpnia przy zachwycającej Fontannie Potop. Nasz koncert był wyjątkowy bowiem połączył daleki Orient z... Kujawami - i zestawieniem tych dwóch światów postanowiliśmy rozpocząć to finałowe spotkanie przy fontannie. Znakomita sopranistka z Korei Południowej, Yeyoung Sohn, wykonała "Pieśń ptaków" ze swojej ojczyzny zaaranżowaną specjalnie dla niej przez Marka Czekałę, zaś po niej na scenę wkroczył bydgoski tenor Krzysztof Zimny, który rewelacyjnie zinterpretował Kujawiaka Henryka Wieniawskiego. Tak rozpoczęła się nasza podróż po całym świecie, w której przewodniczką była Emilia Czekała rozbawiająca i angażująca publiczność w zabawę z muzyką. W dalszej części koncertu rządziły musicale, polki i takie przeboje jak wieńczące festiwal, wzruszające "Time to say goodbye" (zobacz video), choć ostatecznie zakończyliśmy radosnym, wspólnym tańcem z publicznością. To był wymarzony ostatni dzień sierpnia!

fot. Grupa Deix Fotografia

17 i 18 sierpnia 2024 roku Fosa Miejska w Chojnicach zapełniła się po brzegi melomanami spragnionymi pięknych dźwięków wykonywanych w ramach XII Chojnickich Nocy Operetkowych! To były dwa dni pełne niepowtarzalnych emocji!
Pierwszego wieczoru rządził taniec, który prezentowali prawdziwi mistrzowie: Walerija Żurawlewa oraz Michael Stetsyuk, doskonale znani fanom programu "Taniec z gwiazdami". Zachwycali oni wykonaniem tanga, walców wiedeńskiego i angielskiego, ale także salsy czy lambady! Ku uciesze publiczności poprowadzili poloneza dookoła fosy, do którego przyłączali się spontanicznie także słuchacze energicznie zachęcani przez prowadzącą - Emilia Czekała nie tylko porwała do poloneza dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury, ale także pokazywała jak zatańczyć Lambadę rękoma, w pewnym momencie nawet zaśpiewała, ale głównie: ciekawie opowiadała o poszczególnych tańcach. Niektóre były przepięknie wyśpiewane - Marta Mazanek-Matuszewska zachwycała swoją niesamowicie wysoką skalą, zaś Adam Walasek charyzmatycznie zaprezentował tak odmienne tańce jak kujawiak i tarantella. Nad całością od pulpitu dyrygenckiego czuwał Łukasz Hermanowicz, nic zatem dziwnego, że owacje na stojąco zatrzymały nas na kilka bisów - wykonaliśmy je z radością!
W drugim dniu festiwalu batutę przejął człowiek legenda, dyrygent znany z poczucia humoru i wyjątkowego dowcipu - Maciej Niesiołowski. Emilia Czekała jako gospodyni festiwalu także pojawiła się na scenie, zaledwie jednak kilka razy, bowiem nie chciała przeszkadzać magii tworzonej przez naszego gościa - to właśnie Maestro bawił, rozśpiewywał i huśtał całą fosą! Ale nie w pojedynkę: wieczór wzbogacały dwie cudowne sopranistki: Wioletta Białk oraz Anita Maszczyk, które nie dość, że pięknie śpiewały, to jeszcze olśniewały swoją garderobą na każdy utwór wychodząc w innej, co wspanialszej sukni. Nawet Maestro Niesiołowski podziwiał logistykę związaną z przewożeniem tych wcale niemałych rozmiarów strojów scenicznych! W wykonaniach pań nie zabrakło oczywiście humoru, co więcej - także i nasza orkiestra dołączyła się do dowcipu to wzdychając, to śpiewając, to śmiejąc się do rytmu - wszystko zgodnie z zapisem nutowym! Na końcu festiwalu słuchacze zaświecili lampki, a nam zdawało się, że gwiazdy pospadały z nieba. Jest to widok niezwykły, który uwielbiamy! Dziękujemy Państwu, że się nim z nami dzielicie! Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań!

Dzień 1

Dzień 2

10 sierpnia 2024 roku miała miejsce premiera naszego nowego programu: Maria Koterbska - Na karuzeli wspomnień. Mieliśmy ogromne szczęście i przyjemność dać tenże koncert w ramach pięknego bydgoskiego festiwalu, Fontanna Muzyki. Na festiwalowej scenie spotkały się trzy utalentowane wokalistki: Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, Adela Konop i Emilia Czekała, które wykonały mniej lub bardziej znane przeboje z repertuaru Królowej Swingu, zabrzmiały "Karuzela", "Parasolki", "Brzydula i rudzielec" czy "Augustowskie noce". Emilia to także pomysłodawczyni projektu i jednocześnie konferansjerka, która przybliżyła licznie zgromadzonej wokół fontanny publiczności ciekawostki z życia bohaterki koncertu, Marii Koterbskiej, wywołując zaciekawienie, zdziwienie lub salwy śmiechu. Autorem wszystkich aranżacji jest Marek Czekała, którego nie było wprawdzie tego dnia na koncercie, ale duchowo był z nami i mogliśmy poczuć jego wsparcie! Na końcu w ramach bisu zabrzmiała Karuzela, a niektórzy słuchacze spontanicznie podbiegli przed scenę i stworzyli najpiękniejszą możliwą Karuzelę składającą się z melomanów i czystej, niczym nieograniczonej radości! 

28 lipca 2024 roku rozstąpiły się chmury, ustąpił deszcz i pojawiło się cudowne słońce, które zachęciło spragnionych muzyki melomanów, by przyszli do Amfiteatru Miejskiego w Wagrowcu i uczestniczyli w koncercie "Dusza śpiewa". A był to koncert wyjątkowy - nie tylko dlatego, że zaklinał pogodę! Przede wszystkim dlatego, że wystąpili na nim fantastyczni soliści, Justyna Gęsicka (mezzosopran) oraz Krzysztof Zimny (tenor), którzy zachwycali publiczność i dostawali od niej na wyraz gromkie brawa! Emilia Czekała dbała o najlepsze humory słuchaczy, ale miała też ogromną przyjemność ogłosić wygrany mecz tenisowy oraz pierwszy medal olimpiski w Paryżu! Koncert był zatem po wielokroć szczęśliwy! Nic dziwnego, że publiczność tak chętnie wraz z orkiestrą kołysała się, a nawet wstawała przy Walczyku Śniegowym i innych pięknych melodiach!  Mamy nadzieję, że ta radość i rozśpiewana dusza pozostaną z naszymi słuchaczami na dłużej!

16 maja 2024 roku daliśmy w Pałacu w Ostromecku specjalny koncert w ramach VII Konferencji Mostowej MOSTY - TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ. Wierzymy, że muzyka potrafi budować mosty... międzyludzkie i dlatego zaprosiliśmy na ten koncert wyjątkowych solistów, którzy za każdym razem zachwycają słuchaczy swoim wdziękiem, serdecznością i - oczywista oczywistość - pięknym śpiewem. Justyna Gęsicka oraz Krzysztof Zimny po raz kolejny ukazali swój talent w różnych odsłonach, a zapowiadała ich Emilia Czekała co rusz nawiązując do mostów - do tych nieopodal Warażdin, lub tych najsłynniejszych i najbardziej inspirujących na świecie! Marek Czekała dyrygował nie tylko naszą orkiestrą, ale momentami i publicznością, udało się zatem połączyć świat inżynierii budowlanej ze światem muzyki, a nasi eksperci od mostów opuszczali salę tanecznym krokiem, co bardzo nas cieszy!

13 maja 2024 roku mieliśmy ogromną przyjemność uświetnić jubileusz 20-lecia istnienia Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata", który miał miejsce w pięknej Operze NOVA w Bydgoszczy. Pomogła nam w tym wspaniała, różnorodna muzyka filmowa - od Tańca Eleny z filmu "Bandyta", przez "Somewhere Over the Rainbow" z "Czarnoksiężnika z krainy Oz" i temat z filmu "Shaft", aż do takich przebojów jak "My Heart Will Go On", "Shallow" czy "Skyfall". Głosami zachwycali wspaniali soliści: Adela Konop oraz Mateusz Wiśniewski, a także Emilia Czekała, która pozazdrościła im muzykowania i sama postanowiła zaśpiewać, choć jej główną rolą była tego wieczoru konferansjerka. Dyrygował oczywiście jej tata, Marek Czekała, a na scenie pojawiali się także fantastyczni tancerze z grupy DanceRouge, którzy dzięki ciekawym choreografiom sprawili, że muzyka stała się jeszcze bardziej interesująca! Owacje na stojąco potwierdziły nam to co czuliśmy od początku - że zyskaliśmy sobie całą publiczność nowych przyjaciół!

19 kwietnia 2024 roku zostaliśmy zaproszeni na świętowanie jubileuszu 30-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Słubicach. Do naszej orkiestry dołączyli tego dnia nauczyciele i przyjaciele szkoły, a przy pulpicie dyrygenckim stanął nie tylko Marek Czekała, ale i dyrektorka jubilata, Katarzyna Penkala, pomysłodawczyni tego wyjątkowego koncertu opartego na piosenkach z Akademii Pana Kleksa, które specjalnie na tę okoliczność zaaranżował Marek Czekała. Po utworze "New York" wykonanym znakomicie przez Pawła Wiencka, Emilia Czekała zapowiedziała właśnie ten mini-musical, do którego scenariusz napisała jedna z uczennic, Martyna Mierzwiak, wcielająca się ponadto w solistkę w naszym wydarzeniu. Prócz niej wystąpili także inni uczniowie: Kacper Przywoźny, Filip Pukacz, Michał Chmielewski, Leon Bogoń, Hanna Natkańska, Maja Hubko, Laura Majos oraz Hanna Markowska. Nie zabrakło chórów dziecięcych szkół muzycznych w Słubicach oraz naszych przyjaciół z Chóru Kameralnego Adoramus. W "naszej bajce" było tego popołudnia bardzo kolorowo, radośnie i wzruszająco. Dziękujemy za zaproszenie na tak ważny jubileusz!

10 marca 2024 roku w Gorzycach Wielkich swoje roztańczone progi otworzyło słynne Cafe Bodo, gdzie swoje największe przeboje przypomniał gospodarz tego zaklętego między marzeniem a rzeczywistością miejsca, Eugeniusz Bodo, w którego brawurowo wcielił się Tadeusz Seibert. Głosem Hanny Ordonówny pięknie śpiewała Emilia Czekała, zaś stałymi bywalcami kawiarenki byli roztańczeni członkowie grupy DanceRouge: Dominika Kwintal, Izabela Ścieszyńska, Arkadiusz Klause oraz Hubert Barłóg. Publiczność w Gorzycach Wielkich wyjątkowo gromko oklaskiwała artystów, wraz z nimi śpiewała, gwizdała, a niektórzy nawet tańczyli! Bodo miał w sobie mnóstwo wigoru, śpiewając podskakiwał, wdrapywał się na krzesła i szalał, zaś Ordonka nie tylko wirowała z tancerzami, ale także zaprosiła na scenę jednego z oficjeli z pierwszego rzędu, który z wdziękiem pomógł jej w wykonaniu piosenki. Tymczasem Marek Czekała spełniał życzenia przedwojennych gwiazd, zachęcał publiczność do śpiewania i jak zwykle świetnie prowadził naszą orkiestrę w utworach przez siebie zaaranżowanych. Długie owacje na stojąco były jasnym znakiem, że prezent na Dzień Kobiet się udał!

8 marca 2024 roku uczciliśmy Dzień Kobiet w prawdziwie gorącym, meksykańskim stylu! Do pięknej, nowootwartej sali szkoły muzycznej w Lipnie zaproszone zostały panie, które (sądząc po reakcjach!) z radością przystapiły do świętowania: śpiewając, śmiejąc się, a nawet zapowiadając wspólnie utwory czy dając wyraz swojemu entuzjazmowi meksykańską falą! Pięknym śpiewem zachęcali ich do tego nasi znakomici soliści: Alejandrina Vazquez, sopranistka z Meksyku, która fenomenalnie zaprezentowała kompozycje ze swojej ojczyzny i nie tylko, oraz Łukasz Ratajczak, tenor, który z pewnością skradł serce niejednej pani z publiczności, czy to brunetce czy blondynce... Emilia Czekała dzieliła się swoimi spostrzeżeniami odnośnie kobiecych rozterek, choć nie brakło też lekcji muzyki, którą wraz z dyrygującym tatą, Markiem Czekałą, urządziła słuchaczom. To było piękne popołudnie pełne uśmiechu - mamy nadzieję, że pozostanie z naszymi wspaniałymi słuchaczkami z Lipna na dłużej!

10 lutego 2024 roku mieliśmy ogromną przyjemność spędzić ostatnią sobotę karnawału wraz ze znakomitą Grupą MoCarta oraz fantastyczną publicznością zgromadzoną w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Wraz ze słynnym z żartów kwartetem pokazaliśmy, czym jest dźwiękonaśladownictwo, jak ważna jest interpunkcja, a także jak zagwizdać, a nawet zaśpiewać. Na scenie pojawiła się także żona jednego z "MoCartów", Agnieszka Mezzosopran Kowaluk, która wraz z mężem wyjaśniła w utworze La ci darem la mano (w tłumaczeniu na polski: "Powrót taty"), na czym polega życie muzyka... i jego rodziny, w innym zaś śpiewała o tym, jak najskuteczniej zwalczać chandrę. Emilia Czekała dała się ponieść temu nastrojowi i na wzór Grupy nie tylko zapowiadała, ale i rapowała, zaś Marek Czekała prócz dyrygowania pilnował, żeby szampan nie strzelił nikomu w oko. Jednym z bohaterów koncertu był także Zbigniew Wodecki, z którym wykonaliśmy nawet jeden utwór - on na ekranie, my na scenie... Był to moment niezwykle wzruszający! Po niezliczonej ilości bisów i wierszu rozpędzającym udało nam się zejść ze sceny, choć robiliśmy to niechętnie! Niech ilość uśmiechów w fotorelacji poświadczy, jak radosny był to wieczór!

28 stycznia 2024 roku wystąpiliśmy w nietypowym otoczeniu sali gimnastycznej, o nietypowej wczesnej godzinie, ale jak zwykle rządziła muzyka i dobry humor! O uśmiechy na twarzach słuchaczy z Baruchowa dbali nasi znakomici soliści: Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński, którzy niejednokrotnie angażowali publiczność we wspólne wykonanie utworów - czy to poprzez taniec, czy poprzez inne wesołe interakcje. Wspierała ich w tym Emilia Czekała, która rozbawiała salę dowcipami i wspólnymi zabawami, czasem doradzając się swojego taty, Marka Czekały, który tradycyjnie dzierżył batutę. Na końcu wspólnie odśpiewaliśmy "Sto lat" na cześć Wójta, pana Stanisława Sadowskiego, który naszym koncertem żegnał się z mieszkańcami Baruchowa i dziękował za minione lata. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tak ważnego wydarzenia!

21 stycznia 2024 roku w wypełnionej po brzegi Hali Sportowo-Widowiskowej w Iławie odbył się pełen przebojów Koncert Noworoczny. Gwiazdą wieczoru był Sławek Uniatowski, który wykonał swoje ulubione piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Eltona Johna czy Czesława Niemena, ale zaprezentował także twórczość autorską zachwycając zebraną publiczność. Oprócz niego swym aksamitnym głosem czarowała Adela Konop, której niejednokrotnie towarzyszyli znakomici tancerze z grupy DanceRouge. Zaśpiewała także Emilia Czekała, która prowadziła całość słownie przy okazji bawiąc publiczność wspólną zabawą, zaś autorem większości aranżacji i dyrygentem był oczywiście jej tata, Marek Czekała, który z wielką przyjemnością poprowadził batutą muzyczną całość. Gromkie wołania o bis nie pozostały bez odpowiedzi, a gdy zabrzmiał - hala prawdziwie się roztańczyła! Oby taka energia trwała przez cały 2024 rok! 

14 stycznia 2024 roku w Świebodzińskim Domu Kultury zabrzmiały największe przeboje Elvisa Presleya. Uświetniły one Galę Noworoczną Gminy Świebodzin, na której wręczone zostały wyróżnienia dla Mecenasów Kultury 2023 roku. Po części oficjalnej pozostało już tylko prawdziwe muzyczne szaleństwo - rock'n'rollowe rytmy zdominowały scenę, wokaliści, Adam Wasiela i Łukasz Piasecki, zdobyli serca publiczności, Elvis Band w składzie: Józef Eliasz, Artur Grudziński, Maciej Olesiński i Kasper Łbik dostarczyli mnóstwo pięknych dźwięków, a batutą rządził oczywiście Marek Czekała. Jego córka, Emilia Czekała, opowiadała o królu rock'n'rolla, ale też aktywnie zachęcała do tańca - zeszła nawet w publiczność i porwała w tany burmistrza oraz... księdza, którzy odważyli się zasiąść w pierwszym rzędzie. Zabawa była przednia, brawa nie ustawały, a rock'n'rollowe melodie na długo jeszcze dzwoniły nam w uszach!

Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony Świebodzińskiego Domu Kultury. Całą relację można zobaczyć tutaj.

13 stycznia 2024 roku daliśmy wspaniały XXV Koncert Noworoczny w Słubicach, gdzie na zaproszenie naszych przyjaciół z chóru Adoramus wykonaliśmy przepiękne melodie filmowe... i nie tylko! Partie solowe wyśpiewały dwie znakomite sopranistki pochodzące z dwóch odległych krajów: Alejandrina Vazquez (Meksyk) oraz Yeyoung Sohn (Korea Południowa). Zachwycały one swoimi interpretacjami zarówno znanych kompozycji filmowych, jak i prezentowały pieśni ze swoich ojczyzn. Okazuje się jednak, że jedna z pieśni meksykańskich jest w Polsce tak doskonale znana, że publiczność dokończyła ją sama - głośnym, pięknym śpiewem! Zachęcana do tego oczywiście przez Emilię Czekałę, która radośnie poprowadziła cały koncert, a nawet zaśpiewała jeden z utworów. Nie zabrakło także gości specjalnych - swoimi talentami wokalnymi podzielili się były chórzysta Adoramusa, Paweł Wiencek, oraz wnuczka dyrygentki, najmłodsza uczestniczka koncertu, Hania Natkańska. Dyrygentów było aż dwoje, batutą dzielili się tego dnia Barbara Weiser-Lada oraz Marek Czekała. Tańczyli artyści ze Studia Tańca Bohema, którzy zadziwiali strojami i historiami, które można opowiedzieć w ruchach! Działo się więc naprawdę wiele, nic więc dziwnego, że słuchacze głośno domagali się bisów, które z przyjemnością dostarczyliśmy.

Poniższe zdjęcia pochodzą ze strony Gminy Słubice. Całą relację można zobaczyć tutaj.

6 stycznia 2024 roku upłynął nam pod znakiem fantastycznych przebojów, pięknych głosów i dwóch kompletów widowni w Chojnickim Centrum Kultury! Tym razem na tradycyjne koncerty noworoczne zaprosiliśmy wokalistów z najwyższej półki: Adelę Konop oraz Sławka Uniatowskiego, którzy zachwycili publiczność interpretacjami swoich ulubionych melodii: od "Tyle słońca w całym mieście" przez "What a Wonderful World" aż po "My Heart Will Go On" i "Lubię wracać". Zaprezentowali także swoje piosenki autorskie w orkiestrowych aranżacjach Marka Czekały, który jak zwykle rewelacyjnie batutą sprawował pieczę nad muzyczną całością. Sławek Uniatowski okazał się być niezłym gawędziarzem i bawił słuchaczy wszelakimi anegdotami, choć oczywiście prym w opowiadaniu wiodła Emilia Czekała, która w pewnym momencie wyszła nawet do publiczności zachęcając do wspólnych wspominek, a później nie odmówiła sobie przyjemności, aby także pośpiewać... Obydwa koncerty zakończyły się owacjami na stojąco, gromkimi brawami i wołaniem o bis, a słowa zachwytu spływały do nas jeszcze wiele godzin po koncertach. Serdecznie dziękujemy za tak cudowne przyjęcie!

30 grudnia 2023 roku spędziliśmy w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, gdzie w bardzo kameralnym składzie wykonaliśmy bodajże najweselszy z naszych programów: Koncert z uśmiechem. Okazja była zacna, oto bowiem w sylwestrową wigilię życzyliśmy naszym słuchaczom życia bez zmartwień, mnóstwa radości, nieskończonej energii i... najedzonych kotów! Jak zwykle z wielkim poczuciem humoru do wspólnego muzykowania publiczność angażowali nasi wspaniali soliści: Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński, a niejednym dowcipem poczęstowała słuchaczy Emilia Czekała, która wesoło gawędziła z poszczególnymi osobami żywo włączającymi się w przebieg koncertu. Pod koniec życzenia złożyła także dyrekcja ośrodka i wspólnie wznieśliśmy symboliczny kieliszek szampana, po którym nie mogło zabraknąć gromkiego "Sto lat".

12 listopada 2023 roku zostaliśmy zaproszeni na jubileusz 33-lecia, który koncertowo obchodził nasz zaprzyjaźniony chór Adoramus ze Słubic. Było to święto niezwykle kolorowe, wzruszające i energetyczne! Wspólnie z chórem poprzebieraliśmy się w stylu dzieci kwiatów i wykonaliśmy największe polskie przeboje sprzed lat: od "Jedzie pociąg z daleka" przez "Konika na biegunch" aż do "Ale to już było" i "Niech żyje bal". Nad całością panowała charyzmatyczna dyrygentka jubilata, Barbara Weiser-Lada, choć pozwoliła także zadyrygować naszemu szefowi, Markowi Czekale. Partie solowe wykonali poszczególni cudowni chórzyści, a także były już członek chóru, Paweł Wiencek oraz najmłodsza uczestniczka koncertu, wnuczka dyrygentki, Hania Natkańska. Tańczyli także przedstawiciele Studia Tańca Bohema, a o bogatej historii chóru opowiadała Emilia Czekała, która w pewnym momencie w imieniu orkiestry wraz z tatą Markiem podziękowała za 23 lata wspaniałej dotychczasowej współpracy! A był to dopiero początek gratulacji i odznaczeń - na scenie przemawiali Burmistrz oraz Satrosta Słubicki, który wręczył dyrygentce specjalną nagrodę! Nie brakowało łez wzruszenia, ale i wspólnego śpiewania i radosnego pociągu jadącego przez całą Aulę Pollonicum! Krótki materiał video z koncertu znaleźć można tutaj.

11 listopada 2023 roku uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pięknym koncertem w  Klasztorze Pocysterskim w Wągrowcu. Całość rozpoczął średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia wykonany przez połączone chóry - Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz wągrowiecki The Hoor, by później zabrzmiały Pieśni Polskie opracowane przez Karola Szymanowskiego, a zorkiestrowane przez Miłosza Bembinowa. Dyrygował Tomasz Kotwica, a partie solowe wykonali znakomici soliści: Justyna Gęsicka (mezzosopran), Krzysztof Zimny (tenor) oraz Damian Wilma (baryton), który powrócił także w kolejnej kompozycji - Te Deum Antonina Dvoraka, gdzie fenomenalnym sopranem śpiewała także Roksana Korban, a całością dyrygował Bernard Mendlik. O poszczególnych utworach ciekawie opowiadała Emilia Czekała, która na samym końcu zachęciła do wspólnego wykonania Mazurka Dąbrowskiego, który zawsze w tym dniu brzmi wyjątkowo pięknie!

28 października 2023 roku wzięliśmy udział w pierwszej edycji Gypsy Music Festival, który odbył się w Auli Polonicum w Słubicach. Zabrzmiały m.in. fragmenty ścieżki dźwiękowej z filmu "Bandyta", podczas gdy w tle wyświetlane były najsłynniejsze jego sceny. Było też mnóstwo wzruszających momentów, gdy zabrzmiała "Romska Odyseja", w której partie solowe wykonali prawnuczka i wnuk ocalałych z holocaustu Sinti i Romów, Liliana Szubert i Sinto Valentin (kompozytor utworu). Gościem specjalnym był rewelacyjny wiolonczelista, Marcin Zdunik, który przepięknie zinterpretował m.in. wirtuozowską partię w utworze Drom, którego prawykonanie miało miejsce podczas naszego koncertu. Wiersze recytowała Izabela Jaśkowiak, co było niezwykle wzruszające - nic dziwnego, że publiczność nagrodziła artystów gromkimi oklaskami na stojąco!

20 października 2023 roku uświetniliśmy koncertem wyjątkową uroczystość wręczania honorowych wyróżnień Solca Kujawskiego. Po odświętnej części oficjalnej sceną rządziła głównie operetka we wspaniałym wykonaniu fantastycznych solistów: Justyny Gęsickiej (mezzosopran) oraz Krzysztofa Zimnego (tenor). Śpiewacy nie ukrywali, że byli wyjątkowo stremowani, ale mieli ku temu niemały powód - wśród publiczności zasiadała sama Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, pani Irena Santor! Oklaskiwała nas jednak owacyjnie z szerokim uśmiechem na twarzy, bowiem zapytana przez Emilię Czekałę potwierdziła, że aplauz dla artystów jest szalenie istotny! Emilia zresztą niejednokrotnie angażowała słuchaczy nie tylko w oklaski, ale także w zapowiedzi, a nawet wspólne wykonanie niektórych utworów, którym tempa nadawał jak zwykle świetnie jej tata, Marek Czekała. Całość zakończyło gromkie "sto lat" odśpiewane na imieniny pani Ireny Santor, w której oczach wypatrzyliśmy łzę wzruszenia. To był cudowny koncert pełen niesamowitych emocji!

7 października 2023 roku Cafe Bodo zawitało do Wągrowca, by przenieść słuchaczy w czarowny świat urokliwych piosenek dwudziestolecia międzywojennego. Tadeusz Seibert wcielił się w tytułowego Bodo, Emilia Czekała śpiewała zaś głosem Ordonki. Między poszczególnymi utworami nasi bohaterowie wspominali wspólne występy, osiągnięcia, teatry i kabarety, w których niejednokrotnie zachwycali przed laty. Wągrowiecka publiczność chętnie przychodziła im z pomocą, gdy trzeba było zagwizdać (ale nie wygwizdać!) lub wspomóc damę w rozterce - na szczęście znalazł się dżentelmen, który przybył na ratunek! Marek Czekała, autor znakomitych aranżacji, dumnie dzierżył batutę i spełniał życzenia repertuarowe dawnych gwiazd kabaretu, a później długo, wraz z pozostałymi artystami, nie mógł zejść ze sceny, bowiem publiczność gromkimi brawami domagała się bisu (który oczywiście otrzymała). W kawiarence Cafe Bodo czas zawsze mija nam szybko, a wągrowieccy słuchacze nie szczędzili nam oklasków, z czego wnioskujemy, że w ich przypadku było podobnie!

24 września 2023 roku zainagurowaliśmy sezon artystyczny w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu poprzez muzyczną podróż za ocean z naszą ulubioną meksykańską sopranistką, Alejandriną Vazquez. Zachwycała ona swoim śpiewem i intepretacjami nie tylko utworów rodem z Ameryki Łacińskiej, ale także fragmentów operetek w egzotycznym dla polskiego ucha wydaniu, bo po hiszpańsku! Przepiękne meksykańskie suknie także robiły wrażenie, szczególnie gdy jedna z nich przemieniła się podczas wykonywania jednego z utworów! Marek Czekała dyrygował naszym zespołem, a w pewnym momencie i jego córka, Emilia Czekała, zaczęła dyrygować - tym razem publicznością! Ta chętnie poddawała się akywnościom proponowanym przez konferansjerkę, ale także prośbie solistki, by z okazji urodzin mamy słuchacze zaśpiewali dla niej gromkie "sto lat"! Wzruszenie było ogromne, a radość ze wspólnego muzykowania dla grudziądzkiej publiczności z pewnością pozostanie z nami na dłużej!

26 sierpnia 2023 roku był wspaniałym, kolorowym dniem spędzonym w naszej Bydgoszczy - wzięliśmy udział w aż dwóch pięknych wydarzeniach. Najpierw w samo południe przedstawiciele naszej orkiestry wystąpili w Parku Kochanowskiego w ramach Festiwalu Świata Baśni i Bajek "Pozytywka", gdzie wykonali najpiękniejsze, meksykańskie piosenki dla dzieci. Repertuar pomogła nam dobrać nasza solistka, Alejandrina Vazquez, która wcielała się we wszystkie postaci z bajkowych melodii - od pieska, przez słonia, świnkę aż do czarownicy. Wtórowała jej Emilia Czekała, która tłumaczyła dzieciom różnice między językiem polskim a hiszpańskim, a także zachęcała ich do wspólnych zabaw. To był bardzo radosny koncert..... dopóki tuż przed końcem nie przerwał go rzęsisty deszcz!
Na szczęście po południu wszystkie złowrogie chmury zniknęły i mogliśmy cieszyć się piękną aurą tym razem w Parku Kazimierza Wielkiego nieopodal Fontanny Potop. To ostatni koncert w ramach cyklu "Fontanna Muzyki", w którym rządziły latynoamerykańskie, gorące rytmy! Naszą przewodniczką po dźwiękach zza oceanu ponownie została Alejandrina Vazquez, a także doskonale znany bydgoskiej publiczności Szymon Rona - obydwoje zachwycali swoim kunsztem wokalnym, swobodą sceniczą i znakomitymi interpretacjami. Publiczność rozgrzewała także Emilia Czekała, która zachęcała do wspólnego śpiewu, ale też... meksykańskiej fali! Co ciekawe, wśród słuchaczy znalazł się sam Jacek Wójcicki, który swój koncert zaczynał dwie godziny później, ale nie odmówił zaproszenia do wspólnego wykonania piosenki "Jesteśmy na wczasach" biorąc Emilię w spontaniczne taneczne obroty! Za wiele aranżacji odpowiedzialny był Marek Czekała, który dyrygował naszą orkiestrą, a niejednokrotnie także publicznością, która ochoczo reagowała na jego zachety do wspólnego śpiewania. Ten chór na długo jeszcze rozbrzmiewać będzie w naszych uszach! Bardzo dziękujemy za tę niepowtarzalną atmosferę!

Festiwal Pozytywka

Festiwal Fontanna Muzyki