Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować, gdzie i z kim ostatnio występowaliśkmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

 

15 sierpnia 2017 roku w ramach Chojnickich Nocy Operetkowych zaprezentowaliśmy operetkę "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara. Niestety po nawałnicy jaka przeszła poprzedniego weekendu i nieszczęściu jakie spowodowała zmuszeni byliśmy odwołać festiwal w jego oryginalnym terminie, gala operetkowa nie mogła się odbyć, na szczęście udało nam się jednak zrealizować spektakl zaplanowany pierwotnie na sobotę. Chojnicka publiczność pomimo zmiany terminu nie zawiodła! Oklaskiwała, wzruszała się, śmiała z fantastycznego dzieła Lehara, które zaprezentował teatr Arte Creatura w składzie: Jarosław Wewióra - Sou Czong; Natalia Piechowiak - Liza; Magdalena Gamrot - Mi; Aleksandr Bardasov - Gustav; Adam Żaak - Hrabia Pottenstein, Czang; Magdalena Czarnecka - Fifi; Edyta Nowicka - Koko; Jakub Bergel - Baron, Pipi. Naszą orkiestrą zadyrygował Marek Kudra, a kilka słów o powstaniu operetki powiedziała Emilia Czekała. Strasznie nam przykro, że nie mogliśmy podzielić się wszystkimi muzycznymi atrakcjami i niespodziankami przygotowanymi na ten weekend, ale cieszymy się, że mogliśmy być z tak wspaniałą publicznością chociaż w ten jeden wieczór!

8 oraz 9 lipca 2017 roku odbyła się XIII już Gala Tenorów w Ciechocinku, festiwal, który co roku przed zabytkową muszlę koncertową w Parku Zdrojowym przyciąga tysiące słuchaczy. Tego lata nie było inaczej, zwłaszcza że propozycje koncertowe były różnorodne, bogate w  melodie operowe, operetkowe, musicalowe czy pieśni włoskie i amerykańskie, a na scenie stanęło mnóstwo artystów o przepięknych głosach, od najniższych basów aż po piękne dla ucha i oka soprany - każdy z słuchaczy z pewnością znalazł coś, co pokochał! Festiwal zaczął się już w piątek 7 lipca, gdzie reprezentowała nas Emilia Czekała prowadząc Turniej Polskich Akademii Muzycznych (gratulacje dla zwycięzcy - Jingxing Tana, przedstawiciela Akademii Muzycznej w Gdańsku!), w sobotę zaś odbył się pierwszy koncert galowy. Dyrektor festiwalu, Dariusz Stachura, nieszczęśliwie krótko przedtem stracił głos i nie mógł zaśpiewać, zadbał jednak o to, by koncert był mimo jego nieobecności bardzo ciekawy. Wystąpiło trzech znakomitych tenorów, z których każdy prezentował nieco inną barwę, jednak równie wielki kunszt: Adam Sobierajski, Mirosław Niewiadomski oraz Łukasz Gaj. Nie mogło zabraknąć również pań: śpiewem zachwycały Iwona Socha oraz Alicja Węgorzewska, która pełniła podwójną rolę, prowadząc koncert także słownie. Oklaski były ogromne, zwieńczone roztańczonymi parami na dolnej scenie i wspaniałym pokazem sztucznych ogni, a to przecież dopiero wstęp do kolejnego koncertu! Z wielką klasą poprowadził go Andrzej Zborowski, zaśpiewała Antonella de Chiara, znakomita sopranistka z Włoch oraz Romuald Tesarowicz, legendarny bas o wspaniałym głębokim brzmieniu! Schorowanego Dariusza Stachurę (który jednak rozgrzewał publiczność z pierwszego rzędu!) zastąpił Adam Sobierajski, a reprezentowali go jego dwaj synowie: Mateusz i Hubert Stachurowie. Naszą orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego jak zwykle świetnie: z wielką uwagą, wyczuciem i melodyjnością tak chwaloną przez wszystkich solistów, poprowadził nasz były szef, Marek Czekała. Owacji nie było końca, dla takiej publiczności warto występować! Dziękujemy za gorące przyjęcie!!!

27 czerwca 2017 roku wzięliśmy udział w CWIX VIP DAY w przepięknych wnętrzach Pałacu Ostromecko. Międzynarodowych gości konferansjerką w języku angielskim zabawiała Emilia Czekała, która nie tylko zagrała na zegarze, ale także wcieliła się w nauczycielkę polskiego i nauczyła zagranicznych słuchaczy kilku (tych najważniejszych!) słów w naszym języku. Marcela Wierzbicka oraz Krzysztof Zimny zachwycali głosami i poczuciem humoru, bo nietrudno o śmiech, gdy solistka wskakuje na salę w szlafroku wyznając każdemu panu z osobna, że boi się sama spać, a tenor udowadnia, że Pavarotti do dziś jest największym idolem wśród śpiewaków! Operetka skradła więc serca naszych słuchaczy, którzy głośnymi oklaskami dawali znać, że na długo wspominać będą ten wieczór z szerokimi uśmiechami na twarzy!

16 maja 2017 roku uczestniczyliśmy w koncercie zorganizowanym przez firmę Mondi w ramach seminarium "Od włókna do tektury", odbywającego się w roku obchodów 50-lecia firmy. Za pulpitem dyrygenckim stanął nasz energiczny gość z Izraela, Amos Talmon, który w pierwszej części wprowadził publiczność zgromadzoną na pięknej sali w toruńskich Jordankach w świat muzyki klasycznej i opery, zabrzmiały kompozycje Verdiego, Gimeneza czy Suppe. W drugiej części rządził jednak rock-n'roll - na scenie pojawił się zespół Eljazz Band z Józefem Eliaszem na czele, a znakomici wokaliści: Łukasz Piasecki oraz Adam Wasiela udowodnili, że Elvis żyje. Emilia Czekała, dbając o wszystkich gości na widowni, zapowiadała poszczególne utwory zarówno po polsku, jak i po angielsku, a w trakcie drugiej części tłumaczyła ciekawostki przytaczane przez naszego dyrygenta, Amosa Talmona - wielkiego fana Elvisa Presleya! Roztańczonym krokiem schodziliśmy ze sceny - ta muzyka faktycznie jest nieśmiertelna!

12 maja 2017 roku  wzięliśmy udział w uroczystości 70-lecia Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. Z okazji tego zacnego jubileuszu dobraliśmy program tak, aby nie zabrakło ani poczucia humoru, ani odrobiny zadumy. Zadbali o to znakomici soliści: Karolina Makuła oraz Dominik Opaliński, którzy zachwycali publiczność nie tylko z wysokości sceny, ale także dzieląc się słuchaczami różami lub zapraszając szczęśliwców do tańca. Byliśmy świadkami wręczenia medali zasłużonym działaczom skwierzyńskiej kultury, a Emilia Czekała swoimi anegdotami sprawiła, że gościom tego wyjątkowego koncertu uśmiech nie schodził z twarzy. Skwierzyńskiemu Ośrodkowi Kultury życzymy jeszcze co najmniej 700 lat i mamy nadzieję, że zawsze panować tam będzie tak wspaniała atmosfera!

26 marca 2017 roku ponownie zaprezentowaliśmy materiał z legendarnej płyty "The Wall" zespołu Pink Floyd. Program ten zabrzmiał świetnie w Sali Ziemi w Poznaniu, do czego przyczynili się oczywiście świetni wykonawcy: zespół The Echoes Project oraz chór dziecięcy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej. Koncert uatrakcyjnił wyświetlany w tle film wyreżyserowany przez Jarosława Kuropatwińskiego, a dochód z występu przekazany został na leczenie ośmioletniej dziewczynki chorej na nowotwór kości. Już dzięki licytacjom udało się uzbierać spore sumy pieniędzy, później nadszedł czas na wrażenia artystyczne. Mocne pinkfloydowe dźwięki pozostawiły po sobie burzę oklasków, nie mogło się więc obyć bez bisu - atmosfera była naprawdę gorąca!

25 lutego 2017 roku, w ostatnią sobotę karnawału, przenieśliśmy słuchaczy grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr do świata, w którym rządziły piosenki Eugeniusza Bodo i Hanki Ordonówny. O tym, co wiemy o ich znajomości opowiedział na samym początku nasz dyrygent, Łukasz Hermanowicz. A w  Cafe Bodo działo się naprawdę wiele - Tadeusz Seibert w roli Bodo całował dłoń madame, Emilii Czekały, która wcieliła się w Ordonkę śpiewającą o wszystko wybaczającej miłości. O foxtrocie śpiewali artyści chóru Alla Camera, na scenie królowała piosenka, taniec i dowcip. Publiczność nie tylko śpiewała, ale gwizdała, klaskała do rytmu rumbolero, doskonale się bawiła - nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! I to daje nam największa radość! Dziękujemy za każdy jeden uśmiech i rozśpiewane gardło! 

25 stycznia 2017 roku powitaliśmy nowy rok tym razem z publicznością Klubu Osiedlowego Orion na Błoniu w Bydgoszczy. Od samego początku panowała fantastyczna, wesoła atmosfera - słuchacze byli zachwyceni znakomitymi śpiewakami, Martą Ustyniak oraz Pawłem Krasulakiem, którzy olśnili ich nie tylko rewelacyjnymi głosami, ale także otwartością i poczuciem humoru. Emilia Czekała każdy utwór zapowiadała z typową dla siebie dozą dowcipu, a publiczność chętnie brała udział w wymyślanych przez nią muzycznych zabawach. Styczeń obfitował w tak wesołe koncerty, że możemy być pewni, że humor nie będzie nas opuszczał co najmniej do grudnia!

18 stycznia 2017 roku odbył się Uniwersytecki Koncert Noworoczny w bydgoskiej Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rządziła muzyka, uśmiech i wspólna zabawa, a zadbali o to wspaniali artyści: Marcela Wierzbicka (sopran) oraz Dominik Opaliński (bas/baryton), a także Emilia Czekała, która nie poskąpiła noworocznych życzeń z muzyką i humorem! Marcela i Dominik nie dość, że przepięknie śpiewali, to jeszcze miauczeli, tańczyli, przekomarzali się, dyskutowali z publicznością... A słuchacze z kolei zapewniali oklaski owacyjne, miauczeli, szczekali, odmierzali czas, śmiali się do rytmu! Wszystko pod znakiem muzyki i operetki! Nie zabrakło dedykacji dla jubilatki, która tego dnia skończyła 80 lat - popłynęły łzy wzruszenia i gromkie "sto lat"! Publiczność opuszczała piękną Aulę Copernicanum z szerokimi uśmiechami i o to chodziło - oby taki stan ducha utrzymał się do końca roku albo i dłużej!

15 stycznia 2017 roku mieliśmy olbrzymi zaszczyt ponownie przyjąć zaproszenie Ambasadora Austrii w Polsce, dra Thomasa Buchsbauma, i dać koncert dla jego znakomitych gości w Warszawie. Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II wybrzmiało tego dnia muzyką rodem z Austrii - rządziły kompozycje Johanna Straussa, Emmericha Kalmana czy Franciszka Lehara w fantastycznym wykonaniu naszych solistów: Marty Ustyniak oraz Pawła Krasulaka. Goście byli zachwyceni ich interpretacją poszczególnych arii i duetów! Nie wszyscy słuchacze byli Polakami, dlatego też Emilia Czekała słowem prowadziła gości po świecie operetki w dwóch językach - po polsku i po angielsku. Sala na poszczególne anegdoty reagowała jednak zawsze tak samo bez względu na narodowość - śmiechem i oklaskami! Zacni goście domagali się wielu bisów, na co z przyjemnością przystaliśmy i najchętniej bisowalibyśmy jeszcze dwa dni w tak wspaniałym towarzystwie!

9 stycznia 2017 roku wystąpiliśmy w  gościnnej, roześmianej, fantastycznej Skwierzynie! Publiczność tak spragniona była operetkowych melodii, że  oklaski zaczynały się zwykle, gdy jeszcze rozbrzmiewała muzyka! Nie ma się jednak czemu dziwić - nasi soliści Marta Ustyniak oraz Paweł Krasulak byli jak zwykle znakomici! Marta podawała słuchaczom swój kieliszek, a później płakała, że jej wszystko wypili, zaś Paweł wcielił się bezbłędnie w Pavarottiego. Emilia Czekała także dała kilka powodów do śmiechu opowiadając żarty i ubierając orkiestrę (i niektórych widzów) w czapki i szaliki. Jeśli możemy mieć noworoczne życzenia, to chcielibyśmy, aby każdy koncert miał tak wspaniałą publiczność!

1 stycznia 2017 roku był wyjątkowym początkiem nowego roku, ponieważ spędziliśmy go w znakomitym towarzystwie - wspaniałej chojnickiej publiczności, niesamowicie utalentowanych artystów, wiecznie uśmiechniętego dyrygenta i dowcipnej prowadzącej. Centrum Park Chojnice przeobraziło się tego dnia w nastrojową salę koncertową, nasi soliści z Bellezza Opera Trio: Agnieszka Adamczak-Hutek, Mikołaj Adamczak i Marcin Hutek oczarowali publiczność, a Emilia Czekała dawała wiele powodów do śmiechu. Naszą orkiestrę od pulpitu dyrygenckiego poprowadził Łukasz Hermanowicz, który swojego stanowiska nie mógł opuścić bardzo długo, ponieważ słuchacze wciąż domagali się bisów! Liczymy na to, że cały rok będzie tak roześmiany i wspaniały jak nasz dzisiejszy koncert i cudowna publiczność!

31 grudnia 2016 roku był wesoły, rozśpiewany, królowały szampańskie nastroje - jak to w Sylwestra! Na Auli UMK w Toruniu sceną zawładnęło trzech tenorów: Adam Sobierajski, Dariusz Stachura i Adam Zdunikowski. Zabrzmiały pieśni Janka Kiepury, przenieśliśmy się do słonecznej Italii, a gdy muzyka zabrała nas do Ameryki Południowej do mikrofonu podszedł nasz dyrygent, Ruben Silva, i zachwycił wszystkich swoją wyjątkową interpretacją pieśni latynoskich! Bez względu na to, jak potoczył się stary 2016 rok, z pewnością dla każdego obecnego na tym koncercie, jego końcówka była fantastyczna!

14 grudnia 2016 roku daliśmy prawdziwie przedświąteczny koncert pełen bożonarodzeniowej radości dla wojskowego Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Na scenie teatru stanęła choinka, przy pulpitach lśniły bombki, a prowadzący naszą orkiestrę Krzysztof Krymer przyozdobiony był pięknym, srebrnym, świątecznym łańcuchem! Emilia Czekała prócz wielu anegdot muzycznych (i nie tylko!), zaprezentowała swoją śpiewającą czapkę, choć oczywiście prym w śpiewaniu nadal wiedli znakomici soliści: Marta Ustyniak oraz Paweł Krasulak. Prócz piosenek świątecznych królowała operetka i pełne humoru kompozycje, gdzie niejednokrotnie publiczność zapraszana była do współudziału. Na końcu zabrzmiała kolęda "Dzisiaj w Betlejem", którą jednym chórem śpiewał cały teatr! Po takim koncercie jesteśmy absolutnie gotowi na święta!!!

2 grudnia 2016 roku rozpoczęliśmy konferencję w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym, na której poruszane były poważne tematy zużytkowania unijnych środków na najbliższe lata. Postanowiliśmy muzyką przekonać obecnych, że warto przeznaczyć je na kulturę. Słuchacze od samego początku mieli na twarzach szerokie uśmiechy - nic dziwnego! Marta Ustyniak oraz Paweł Krasulak zachwycali śpiewem i poczuciem humoru, a Emilia Czekała żartowała, miauczała i śmiała się do rytmu wspólnie z publicznością. Koncert zakończyliśmy głośnym "Sto lat" w rytm La Spagnoli, podczas której uczestnicy konferencji wstali, chwycili się za ręce i kołysali się w rytm walca - ta pozytywna energia doprawdy dodała nam skrzydeł! Mamy nadzieję, że późniejsze rozmowy przebiegły w równie wspaniałej atmosferze!

23 listopada 2016 roku przenieśliśmy się w czasie i trafiliśmy do czarującego "Cafe Bodo", w które zamieniła się tego dnia sala klubu osiedlowego Orion na Błoniu w Bydgoszczy. Tadeusz Seibert śpiewał głosem tytułowego Eugeniusza Bodo, Emilia Czekała wcieliła się w Hankę Ordonównę, zaś publiczność stawała się niejednokrotnie wspaniałym chórem znającym każdą prawie piosenkę! Głośno więc wybrzmiały refreny w takich przebojach jak: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Na pierwszy znak" czy "Już taki jestem zimny drań". Bisowaliśmy kilka razy, było serdecznie i wesoło. Dziękujemy naszej wiernej publiczności za kolejne wspaniałe przyjęcie!

11 listopada 2016 roku przeżywaliśmy Dzień Niepodległości w Wągrowcu podczas corocznego koncertu pamięci poległych w walce o niepodległość, w którym  mieliśmy przyjemność występować w znakomitym towarzystwie chórów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego,  The Hoor oraz Wągrowieckiego Chóru Kameralnego.  Parce Domine F. Nowowiejskiego pod batutą Andrzeja Kaliskiego  rozpoczęło ten muzyczny wieczór,  później zaś za pulpitem dyrygenckim stanął Bernard Mendlik i to on poprowadził Requiem  W.A. Mozarta,  w którym partie solowe wykonali:  Katarzyna Jaracz - sopran, Patrycja Stróżyk - alt, Krzysztof Zimny - tenor oraz Łukasz Jakubczak - bas. Kościół Pocysterski oo. Paulinów ma w sobie w tym dniu jeszcze więcej magii, tak było i tym razem! 

6 listopada 2016 roku odbył się finałowy koncert  II Edycji Festiwalu Interpretacji Muzycznych KONSTELACJE. Dźwięki Adagia S. Barbera oraz Requiem W.A. Mozarta wypełniły tym razem pięknie oświetlony Kościół p.w. Jezusa Miłosiernego w Brodnicy. O batutę zatroszczyli się Piotr Beciński oraz Izabela Szyma Wysocka, tego wieczoru znów mieliśmy przyjemność podziwiać znakomitych solistów: Agatę Bobrowską - sopran, Patrycję Stróżyk - alt, Krzysztofa Zimnego - tenor oraz Michała Hajduczenię - bas, a potężną moc pięknych głosów ponownie zapewniły chóry uniwersyteckie z Torunia i z Bydgoszczy. Publiczność była zachwycona, ciepłym słowom nie było końca, co więcej - nawet obecny na tym koncercie Ryszard Rynkowski wyraził swoje uznanie i gratulował wspaniałego występu. Tym bardziej rozpiera nas duma, że mogliśmy wziąć udział w tak podniosłym wydarzeniu!

5 listopada 2016 roku wystąpiliśmy Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu w ramach II Edycji Festiwalu Interpretacji Muzycznych KONSTELACJE. Za pulpitem dyrygenckim stanęli kolejno Piotr Beciński oraz Arkadiusz Kaczyński, a w nastrojowym, oświetlonym świecami kościele zabrzmiały tego wieczoru Adagio S. Barbera oraz Requiem W.A. Mozarta. Przepiękne głosy prezentowały poszczególne partie: Agata Bobrowska - sopran, Patrycja Stróżyk - alt, Krzysztof Zimny - tenor oraz Andrzej Nowakowski - bas, a towarzyszyły nam chóry Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. Jesteśmy pewni, że licznym słuchaczom zgromadzonym tego wieczoru w kościele dostarczyliśmy w tym zacnym gronie mnóstwo muzycznych emocji!

28 października 2016 roku w bydgoskiej Łuczniczce miała miejsce wspaniała uroczystość 200-lecia Spółdzielczości w Polsce. Aby jak najlepiej przedstawić te dwa stulecia, zaprezentowaliśmy zmianę, jaka zaszła w tym czasie w muzyce. Rozpoczęliśmy od Straussów i XIX wieku, pojawiły się kompozycje Warsa i Petersburskiego z dwudziestolecia międzywojennego, wreszcie zabrzmiały także piosenki Czerwonych Gitar i zespołu The Beatles, które wykonaliśmy z niezastąpionym zespołem Żuki, zaś Joachim Perlik wcielił się w Czesława Niemena. Emilia Czekała oraz Dariusz Gross opowiadali, co w danym czasie działo się ze spółdzielczością, a licznie zgromadzoną publiczność zachęcali do Beatlemanii i wspólnego śpiewu: słuchacze bawili się wyśmienicie! Po tak niesamowitych koncertach i fantastycznej rozśpiewanej atmosferze zawsze pozostaje pewien smutek i niedosyt, ale na szczęście umówiliśmy się już na kolejny jubileusz. Nie możemy się doczekać!

13 października 2016 roku wystąpiliśmy podczas konferencji "Interdyscyplinarne Oblicza Dermatologii" w Operze Nova w Bydgoszczy. Dla wielu zacnych lekarzy postanowiliśmy wykonać piosenki z taśmy filmowej, które rewelacyjnie zaprezentowali Emilia Czekała oraz Michał Grobelny. Marek Czekała już na samym początku zaznaczył, że uśmiech jest najważniejszy i faktycznie uśmiechów (i śmiechów!) nie brakowało! Atmosfera była fantastyczna, a pod koniec zrobiło się tak gorąco, że publiczność... wstała z miejsc i zaczęła tańczyć! Mamy nadzieję, że wszystkie osobistości świata medycyny na długo zapamiętają swoją wizytę w Bydgoszczy, bowiem rozpoczęli ją naprawdę niezwykle!