Aktualności

Witamy w dziale 'Aktualności'! Tutaj będziemy Państwa informować, gdzie i z kim ostatnio występowaliśkmy oraz co nowego udało nam się osiągnąć. A zatem - miłej lektury!

(Fot. Michał Mielewczyk - http://www.mielew.pl/)

Prosimy o niekopiowanie i nierozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora.

Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku (www.facebook.com/OrkiestraSymfonikowBydgoskich).

 

10 lutego 2018 roku wystąpiliśmy aż w dwóch miejscach!

Wspaniały Bal Wiedeński po kilku latach wrócił do Bydgoszczy. W restauracji Maestra w budynku Opery Nova pojawiło się mnóstwo zacnych gości, którzy pragnęli przetańczyć całą noc, zaserwowaliśmy im więc najpiękniejsze walce, przy których parkiet wprost wirował, rozskakane polki, charyzmatyczne tanga. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego poloneza rozpoczynającego każdy bal w Operze Wiedeńskiej, "Fächer-Polonaise", nie zabrakło pokazu zawodowych tancerzy, konkursu walca wiedeńskiego, a także popisów śpiewaków i innych atrakcji. Parkiet pękał w szwach, a to chyba najlepszy dowód na to, że muzyka wiedeńska jest niezawodna, a wykonana na żywo dodaje skrzydeł i otwiera serca!

W Mińsku Mazowieckim zabrzmiał zaś "Koncert z uśmiechem". Przesympatyczna publiczność coraz żywiej reagowała na kolejne utwory, trudno się zresztą dziwić - Marcela Wierzbicka oraz Dominik Opaliński zachwycali głosami, świetnie się bawili na scenie i swoją radością zarażali słuchaczy. Emilia Czekała także nie szczędziła humoru i wraz z publicznością wstawała, miauczała, "tik-takała"... To była dla nas daleka i długa podróż, ale było warto - wyśmienita atmosfera, wspaniała publiczność, mnóstwo wspólnego śmiechu. Właśnie dlatego kochamy naszą pracę!!!

24 stycznia 2018 roku odbył się wyjątkowy koncert w Orionie, bowiem po raz pierwszy wystąpiło tam trzech znakomitych tenorów! Już na samym wstępie Paweł Krasulak, Łukasz Seremet oraz Krzysztof Zimny zaśpiewali gromkie "sto lat" wszystkim babciom i dziadkom obchodzącym niedawno swe święto - co więcej wiele pań dostało od naszych śpiewaków róże! Emilia Czekała zdradzała, jakie oklaski lubią tenorzy i faktycznie publiczność szczodrze obdarowywała nas brawami! Paweł udowodnił, że Elvis żyje, Łukasz rozdawał buziaki, a w wykonaniu Krzysztofa Zimnego "Zimny drań" zabrzmiał wyjątkowo! Emilia Czekała grała na budziku, a publiczność szczekała, gwizdała, śpiewała i... wyprosiła o kilka bisów! Co za spotkanie! Z utęsknieniem czekamy na następne!

23 stycznia 2018 roku wystąpiliśmy w wyjątkowym Kinie Nawojka w Lipnie dla wyjątkowej publiczności! Słuchacze od samego początku byli tak roześmiani, że chyba udało nam się ich naładować pozytywną energią na cały rok! Marcela Wierzbicka podwójnie oczarowała widownię, ale nic dziwnego - przecież to dwie kobiety w jednej! Roztańczyła więc pana z pierwszego rzędu, zaś  jej mąż, Dominik Opaliński, tak "zmiauczał" jedną z pań, że ze śmiechu popłynęły jej łzy. Emilia Czekała nie dość, że bezustannie dowcipkowała, to jeszcze uratowała z opresji jedną z naszych instrumentalistek! Po raz pierwszy w historii naszej orkiestry altowiolistka przebierała się w trakcie występu - suknia Moni odmówiła jej posłuszeństwa, ale dzięki temu zyskała podwójne oklaski, gdy wyszła w kreacji Emilii! Jako ostatnie wybrzmiało obowiązkowe "sto lat" dla wszystkich babć i dziadków, którzy dopiero co obchodzili swe święto. A na końcu wzruszające słowa, że to dopiero początek lipnowsko-bydgoskiej przyjaźni, ale za to jaki początek! Jakiej przyjaźni! Dziękujemy!!!

18 stycznia 2018 roku wzięliśmy udział w pięknym jubileuszu 90-lecia Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Emilia Czekała co rusz porównywała muzykę do elektryczności - mówiła m.in. że nasza solistka, Marcela Wierzbicka, jest jedynym w swoim rodzaju przekaźnikiem energii - energii muzycznej radości, zaś z Dominikiem Opalińskim połączyła ją miłość tak gwałtowna, że początkowo przepaliła w mózgu wszelkie bezpieczniki. Uczucie to pozostało z nimi jednak na dłużej, do tego stopnia, że tworzą duet, który tak naprawdę jest triem... I nic dziwnego, że nasi śpiewacy dostawali potrójne brawa! Czujemy się tymi oklaskami naelektryzowani, zwarci i gotowi do kolejnych tak pięknych koncertów!

8 stycznia 2018 roku przenieśliśmy się w czasie i trafiliśmy do czarującego "Cafe Bodo", tym razem do jego skwierzyńskiej filii, wystąpiliśmy bowiem w Skwierzyńskim Ośrodku Kultury. Tadeusz Seibert śpiewał głosem tytułowego Eugeniusza Bodo, Emilia Czekała wcieliła się w Hankę Ordonównę, zaś publiczność stawała się niejednokrotnie wspaniałym chórem znającym każdą prawie piosenkę! Głośno więc wybrzmiały refreny w takich przebojach jak: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Miłość ci wszystko wybaczy" czy "Już taki jestem zimny drań". Ordonka zawstydziła pewnego pana z publiczności, który nie chciał się przyznać czy chrapie, a Bodo był tak szarmancki, że na pewno niejedna pani nie mogła tego wieczoru zasnąć! Bis był obowiązkowy, wspólnie go zagwizdaliśmy i z melodią na ustach wróciliśmy do naszego dzielnego busa. Dziękujemy za ponowne, rozśpiewane, gorące przyjęcie!

7 stycznia 2018 roku rozdwoiliśmy orkiestrę i daliśmy dwa znakomite koncerty!

W Kościele pw. św. Stanisława w Nakle nad Notecią pomimo niskiej temperatury atmosfera była prawdziwie gorąca. Naszą orkiestrą ponownie gościnnie zadyrygował nasz były szef, Marek Czekała, a program był bardzo zróżnicowany - od piosenek świątecznych i kolęd, przez utwory jazzowe aż po operetkowe przeboje. Zachwycali nasi soliści: Hanna Okońska (sopran), Adela Konop (wokalistka jazzowa), Łukasz Ratajczak (tenor), przepięknie śpiewał także nakielski chór Nadzieja, który znakomicie odnajdywał się w każdym z tych gatunków! Koncert prowadziła słownie Urszula Guźlecka, pełną uroku melodię z filmu "Misja" wyczarował na oboju Mirosław Kulczyński, a publiczność... miauczała, wstawała do rytmu i nieskończenie długo nas oklaskiwała! Takie koncerty dają nam energię na cały rok - w takim towarzystwie chcemy muzykować zawsze!

W Rogozińskim Centrum Kultury było gorąco nie tylko ze względu na atmosferę, ale tym razem także ze względu na temperaturę - sala była wypełniona po brzegi słuchaczami spragnionymi operetkowych dźwięków! Marcela Wierzbicka-Opalińska oraz Dominik Opaliński jak zwykle zachwycali nie tylko swoimi głosami, ale także dystansem do siebie - duet piżamowy rozbawił publiczność do łez! Emilia Czekała zaskarbiła sobie sympatię widzów już na samym początku, co wywnioskowała oczywiście po oklaskach owacyjnych! Jakby jednak zrobiło się zimno, wręczyła na wszelki wypadek szal Panu Burmistrzowi, choć w kategorii "moda zimowa" zdecydowanie wygrał koncertmistrz Jarek ze swoim wielkim pomponem na głowie! Publiczność była cudowna, co udowodniła na końcu dzielnie burzliwie oklaskując nas pomimo szampana w dłoniach - dziękujemy!!!

6 stycznia 2018 roku to kolejny już nasz Koncert Noworoczny spędzony ze znakomitą chojnicką publicznością. W Centrum Park Chojnice każdy wykonywany tego wieczora utwór stanowił noworoczne życzenia: Aleksandra Wiwała śpiewnie życzyła sił, aby niejednokrotnie w tym roku słuchacze mogli "Przetańczyć całą noc", Grzegorz Szostak obiecywał "Mały szczęścia łut", Mateusz Stachura udanych lotów do Włoch - "Volare", a Iwona Socha z Dariuszem Stachurą podróży do Warażdin! Emilia Czekała opowiadała tego wieczoru wiele, choć i tak największe oklaski dostała za jedną ze swoich kreacji - doszła do wniosku, że musi się jeszcze częściej przebierać, przecież bardzo lubi tak gorące przyjęcie! Batutą rządził Michał Kocimski, który niestrudzenie dyrygował przez cały koncert, a także przez wiele bisów, których wciąż głodna była nasza rozśpiewana publiczność. Aż żal było opuszczać Chojnice - dziękujemy! Przemiły artykuł, więcej zdjęć z koncertu oraz krótki filmik znaleźć można na portalu chojnice.com.

31 grudnia 2017 roku był wesoły, rozśpiewany, królowały szampańskie nastroje - jak to w Sylwestra! Na Auli UMK w Toruniu sceną zawładnęło aż pięcioro solistów: Barbara Gutaj, Mateusz Stachura, Mirosław Niewiadomski, Rafał Bartmiński oraz Alicja Węgorzewska, która zapowiadała także poszczególne utwory. Zabrzmiały fragmenty oper, operetek i musicali, przenieśliśmy się do słonecznej Italii, a gdy muzyka zabrała nas do Ameryki Południowej do mikrofonu podszedł nasz dyrygent, Ruben Silva, i zachwycił wszystkich swoją wyjątkową interpretacją pieśni latynoskich! Bez względu na to, jak potoczył się stary 2017 rok, z pewnością dla każdego obecnego na tym koncercie, jego końcówka była fantastyczna!

28 grudnia 2017 roku wystąpiliśmy w przepięknie wystrojonej Hali Sportowej w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak na "Koncert z uśmiechem" przystało było baaardzo wesoło. Publiczność szybko podchwyciła "oklaski owacyjne", dyrygent Łukasz Hermanowicz pokazywał, w którym miejscu należy zatiktakać, Emilia Czekała bez ustanku bawiła słuchaczy nie tylko dowcipami, ale i przeróżnymi, kolorowymi rekwizytami, zaś Marcela Wierzbicka-Opalińska i Dominik Opaliński opowiedzieli poprzez rozmaite kompozycje swoją historię: "Muszę się żenić dzisiaj rano", potem "Ja się boję sama spać", wresznie "Myszko to była cudna noc" i w ten oto sposób duet okazał się triem, a Marcela dumnie zaprezentowała swój uśmiechnięty brzuch. Bisów nie było końca - mamy nadzieję na szybkie ponowne spotkanie z tak wyśmienitą publicznością!

14 grudnia 2017 roku uświetniliśmy dostojny jubileusz 80-lecia Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy koncertem pełnym jubileuszowej radości! Filharmonia Pomorska wypełniła się tego dnia obecnymi i emerytowanymi pracownikami, kadrą akademicką oraz zaproszonymi gośćmi, którzy z zachwytem przyjęli występ naszych solistów: Marceli Wierzbickiej-Opalińskiej oraz Łukasza Ratajczaka. Za pulpitem dyrygenckim stanął Łukasz Hermanowicz, zaś Emilia Czekała na każdy z utworów miała przygotowaną lekarską anegdotę i wszyscy zgodnie przyznali, że czas leci jak szalony, więc wspólnie sobie "potiktakaliśmy". Na końcu nie mogło zabraknąć głośnego "sto lat", choć tak jak mówiła Emilia Czekała: szpitalowi życzymy nie stu lat, ale dwustu, trzystu, a nawet więcej!

25 listopada 2017 roku dotarliśmy do Słubic, gdzie odbył się tego dnia piękny koncert w ramach festiwalu Muzyka jesieni/Musica Atumna. Solistami byli tego dnia młodzi artyści, dopiero na początku swojej wielkiej muzycznej kariery. Zabrzmiały kompozycje Izaaka Berkowitza, Eugen'a Bozzy, Josepha Haydna oraz Franza Schuberta. Przy fortepianie zasiedli Martyna Mierzwiak oraz Ignacy Żywalewski, na saksofonie zagrał Damian Penkala, zaś w Mszy G-dur Schuberta głosy solowe śpiewająco wykonali Katarzyna Penkala, Janusz Kauczyński oraz Paweł Wiencek. Nie zabrakło oczywiście Chóru Kameralnego Adoramus oraz chóru Eurythm. Nad całością od pulpitu dyrygenckiego panowała Barbara Weiser-Lada. Było pięknie, a serca tym bardziej rosną gdy obserwuje się tak młode, zdolne talenty!

23 listopada 2017 roku z szerokimi uśmiechami rozpoczęliśmy "Koncert z uśmiechem" w kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po chwili zaraziliśmy nimi także całą publiczność  - zaczęło się od wspólnego tik-takania, później Marcela Wierzbicka nie dość że zachwyciła pięknym głosem, to jeszcze zatańczyła ze szczęśliwcem z pierwszego rzędu, nastepnie wspólnie miauczeliśmy, a nawet szczekaliśmy, Dominik Opaliński (mimo że jest już po ślubie kilka dobrych miesięcy) dowcipnie zinterpretował utwór "Muszę się żenić dzisiaj rano", a Emilia Czekała bez ustanku żartowała, zachęcając publiczność do czynnego udziału w wielu utworach tego wieczoru. Publiczność bawiła się świetnie, długo oklaskiwała nas na stojąco i wyprosiła aż dwa bisy, które z przyjemnością wykonaliśmy. Dla takiej publiczności moglibyśmy grać aż do świąt!!!

15 listopada 2017 roku wyruszyliśmy w muzyczną podróż po Europie, a towarzyszyli nam nasi ulubieni słuchacze z klubu osiedlowego "Orion" na bydgoskim Błoniu. Rozśpiewanymi przewodnikami byli tego dnia Karolina Makuła oraz Krzysztof Zimny, którzy znakomicie oprowadzali po Wiedniu, Barcelonie czy Neapolu. Emilia Czekała bawiła publiczność anegdotami, zafundowała jej nawet krótką lekcję muzyki i nie było innego wyjścia - wszystkim wystawiła piątki! To było bardzo wesołe, roześmiane i rozśpiewane popołudnie, które zakończyło się owacjami na stojąco i rozkołysanym uśmiechniętym chórem. Uwielbiamy te wspólne środy w Orionie!

15 sierpnia 2017 roku w ramach Chojnickich Nocy Operetkowych zaprezentowaliśmy operetkę "Kraina uśmiechu" Franciszka Lehara. Niestety po nawałnicy jaka przeszła poprzedniego weekendu i nieszczęściu jakie spowodowała zmuszeni byliśmy odwołać festiwal w jego oryginalnym terminie, gala operetkowa nie mogła się odbyć, na szczęście udało nam się jednak zrealizować spektakl zaplanowany pierwotnie na sobotę. Chojnicka publiczność pomimo zmiany terminu nie zawiodła! Oklaskiwała, wzruszała się, śmiała z fantastycznego dzieła Lehara, które zaprezentował teatr Arte Creatura w składzie: Jarosław Wewióra - Sou Czong; Natalia Piechowiak - Liza; Magdalena Gamrot - Mi; Aleksandr Bardasov - Gustav; Adam Żaak - Hrabia Pottenstein, Czang; Magdalena Czarnecka - Fifi; Edyta Nowicka - Koko; Jakub Bergel - Baron, Pipi. Naszą orkiestrą zadyrygował Marek Kudra, a kilka słów o powstaniu operetki powiedziała Emilia Czekała. Strasznie nam przykro, że nie mogliśmy podzielić się wszystkimi muzycznymi atrakcjami i niespodziankami przygotowanymi na ten weekend, ale cieszymy się, że mogliśmy być z tak wspaniałą publicznością chociaż w ten jeden wieczór!

8 oraz 9 lipca 2017 roku odbyła się XIII już Gala Tenorów w Ciechocinku, festiwal, który co roku przed zabytkową muszlę koncertową w Parku Zdrojowym przyciąga tysiące słuchaczy. Tego lata nie było inaczej, zwłaszcza że propozycje koncertowe były różnorodne, bogate w  melodie operowe, operetkowe, musicalowe czy pieśni włoskie i amerykańskie, a na scenie stanęło mnóstwo artystów o przepięknych głosach, od najniższych basów aż po piękne dla ucha i oka soprany - każdy z słuchaczy z pewnością znalazł coś, co pokochał! Festiwal zaczął się już w piątek 7 lipca, gdzie reprezentowała nas Emilia Czekała prowadząc Turniej Polskich Akademii Muzycznych (gratulacje dla zwycięzcy - Jingxing Tana, przedstawiciela Akademii Muzycznej w Gdańsku!), w sobotę zaś odbył się pierwszy koncert galowy. Dyrektor festiwalu, Dariusz Stachura, nieszczęśliwie krótko przedtem stracił głos i nie mógł zaśpiewać, zadbał jednak o to, by koncert był mimo jego nieobecności bardzo ciekawy. Wystąpiło trzech znakomitych tenorów, z których każdy prezentował nieco inną barwę, jednak równie wielki kunszt: Adam Sobierajski, Mirosław Niewiadomski oraz Łukasz Gaj. Nie mogło zabraknąć również pań: śpiewem zachwycały Iwona Socha oraz Alicja Węgorzewska, która pełniła podwójną rolę, prowadząc koncert także słownie. Oklaski były ogromne, zwieńczone roztańczonymi parami na dolnej scenie i wspaniałym pokazem sztucznych ogni, a to przecież dopiero wstęp do kolejnego koncertu! Z wielką klasą poprowadził go Andrzej Zborowski, zaśpiewała Antonella de Chiara, znakomita sopranistka z Włoch oraz Romuald Tesarowicz, legendarny bas o wspaniałym głębokim brzmieniu! Schorowanego Dariusza Stachurę (który jednak rozgrzewał publiczność z pierwszego rzędu!) zastąpił Adam Sobierajski, a reprezentowali go jego dwaj synowie: Mateusz i Hubert Stachurowie. Naszą orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego jak zwykle świetnie: z wielką uwagą, wyczuciem i melodyjnością tak chwaloną przez wszystkich solistów, poprowadził nasz były szef, Marek Czekała. Owacji nie było końca, dla takiej publiczności warto występować! Dziękujemy za gorące przyjęcie!!!

27 czerwca 2017 roku wzięliśmy udział w CWIX VIP DAY w przepięknych wnętrzach Pałacu Ostromecko. Międzynarodowych gości konferansjerką w języku angielskim zabawiała Emilia Czekała, która nie tylko zagrała na zegarze, ale także wcieliła się w nauczycielkę polskiego i nauczyła zagranicznych słuchaczy kilku (tych najważniejszych!) słów w naszym języku. Marcela Wierzbicka oraz Krzysztof Zimny zachwycali głosami i poczuciem humoru, bo nietrudno o śmiech, gdy solistka wskakuje na salę w szlafroku wyznając każdemu panu z osobna, że boi się sama spać, a tenor udowadnia, że Pavarotti do dziś jest największym idolem wśród śpiewaków! Operetka skradła więc serca naszych słuchaczy, którzy głośnymi oklaskami dawali znać, że na długo wspominać będą ten wieczór z szerokimi uśmiechami na twarzy!

16 maja 2017 roku uczestniczyliśmy w koncercie zorganizowanym przez firmę Mondi w ramach seminarium "Od włókna do tektury", odbywającego się w roku obchodów 50-lecia firmy. Za pulpitem dyrygenckim stanął nasz energiczny gość z Izraela, Amos Talmon, który w pierwszej części wprowadził publiczność zgromadzoną na pięknej sali w toruńskich Jordankach w świat muzyki klasycznej i opery, zabrzmiały kompozycje Verdiego, Gimeneza czy Suppe. W drugiej części rządził jednak rock-n'roll - na scenie pojawił się zespół Eljazz Band z Józefem Eliaszem na czele, a znakomici wokaliści: Łukasz Piasecki oraz Adam Wasiela udowodnili, że Elvis żyje. Emilia Czekała, dbając o wszystkich gości na widowni, zapowiadała poszczególne utwory zarówno po polsku, jak i po angielsku, a w trakcie drugiej części tłumaczyła ciekawostki przytaczane przez naszego dyrygenta, Amosa Talmona - wielkiego fana Elvisa Presleya! Roztańczonym krokiem schodziliśmy ze sceny - ta muzyka faktycznie jest nieśmiertelna!

12 maja 2017 roku  wzięliśmy udział w uroczystości 70-lecia Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury. Z okazji tego zacnego jubileuszu dobraliśmy program tak, aby nie zabrakło ani poczucia humoru, ani odrobiny zadumy. Zadbali o to znakomici soliści: Karolina Makuła oraz Dominik Opaliński, którzy zachwycali publiczność nie tylko z wysokości sceny, ale także dzieląc się słuchaczami różami lub zapraszając szczęśliwców do tańca. Byliśmy świadkami wręczenia medali zasłużonym działaczom skwierzyńskiej kultury, a Emilia Czekała swoimi anegdotami sprawiła, że gościom tego wyjątkowego koncertu uśmiech nie schodził z twarzy. Skwierzyńskiemu Ośrodkowi Kultury życzymy jeszcze co najmniej 700 lat i mamy nadzieję, że zawsze panować tam będzie tak wspaniała atmosfera!

26 marca 2017 roku ponownie zaprezentowaliśmy materiał z legendarnej płyty "The Wall" zespołu Pink Floyd. Program ten zabrzmiał świetnie w Sali Ziemi w Poznaniu, do czego przyczynili się oczywiście świetni wykonawcy: zespół The Echoes Project oraz chór dziecięcy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej. Koncert uatrakcyjnił wyświetlany w tle film wyreżyserowany przez Jarosława Kuropatwińskiego, a dochód z występu przekazany został na leczenie ośmioletniej dziewczynki chorej na nowotwór kości. Już dzięki licytacjom udało się uzbierać spore sumy pieniędzy, później nadszedł czas na wrażenia artystyczne. Mocne pinkfloydowe dźwięki pozostawiły po sobie burzę oklasków, nie mogło się więc obyć bez bisu - atmosfera była naprawdę gorąca!

25 lutego 2017 roku, w ostatnią sobotę karnawału, przenieśliśmy słuchaczy grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr do świata, w którym rządziły piosenki Eugeniusza Bodo i Hanki Ordonówny. O tym, co wiemy o ich znajomości opowiedział na samym początku nasz dyrygent, Łukasz Hermanowicz. A w  Cafe Bodo działo się naprawdę wiele - Tadeusz Seibert w roli Bodo całował dłoń madame, Emilii Czekały, która wcieliła się w Ordonkę śpiewającą o wszystko wybaczającej miłości. O foxtrocie śpiewali artyści chóru Alla Camera, na scenie królowała piosenka, taniec i dowcip. Publiczność nie tylko śpiewała, ale gwizdała, klaskała do rytmu rumbolero, doskonale się bawiła - nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! I to daje nam największa radość! Dziękujemy za każdy jeden uśmiech i rozśpiewane gardło! 

25 stycznia 2017 roku powitaliśmy nowy rok tym razem z publicznością Klubu Osiedlowego Orion na Błoniu w Bydgoszczy. Od samego początku panowała fantastyczna, wesoła atmosfera - słuchacze byli zachwyceni znakomitymi śpiewakami, Martą Ustyniak oraz Pawłem Krasulakiem, którzy olśnili ich nie tylko rewelacyjnymi głosami, ale także otwartością i poczuciem humoru. Emilia Czekała każdy utwór zapowiadała z typową dla siebie dozą dowcipu, a publiczność chętnie brała udział w wymyślanych przez nią muzycznych zabawach. Styczeń obfitował w tak wesołe koncerty, że możemy być pewni, że humor nie będzie nas opuszczał co najmniej do grudnia!